skip navigation

State Wrestling

Finishing out the 2021 wrestling with a BANG! The Soldotna Whalers Wrestling Club took 1st place in Greco-Roman, 1st place in Freestyle Kids Division, 1st place in Folkstyle,2nd place in Freestyle Cadet-Open AND took the 2021 freestyle GRAND CHAMPION!!!!! It's a Great day to be a Whaler!! 

 

FOLKSTYLE

1st Place
Jaxson Ebenezer, Kanin Kumfer, Landon Stanley, Reegan LeClair – Girls, McKinley Bock – Girls, Hudson Morris, Titus Watts ,Nathan Powell ,Natalee Strouse – Girls, Jacob Strausbaugh, Michael Dickinson, Hunter Bras, Jaykob Kemp, Dallas Walker, Avery Powell – Girls, Trevor Michael, Issac Chavarria, Sean Babitt, Trinity Donovan

2nd Place

Royce Kean, Carson Cobb, Peyton Cobb, Coleman LeClair, Hayden Kumfer, Clayton McDonald, Sam Henry, Keagan Stanly, Mason Bock, Alyssa McDonald – Girls, Tustin Keller, Collin Peck, Brayden Taylor, Ezekiel Miller

3rd Place

Naomi Keller, Gunnar Stanley, Liam Bellinger, Mia Hannevold – Girls Cassius Miller, Jessica LeClair – Girls, Daisy Hannevold – Girls, Wayne Mellon

4th Place

Logan McKay Jr, Zack Kemp, Tracker Keller, Edgar Land, Liam Babitt, Taylor Schouweiler

5th Place

Bentley Elmore, Tate Keller, Liam Peck, Noah Land

6th Place

Kevin Michael&Nicholas Rackley

GRECO PLACERS

1st Place

Kanin Kumfer, Peyton Cobb, Hudson Morris, Titus Watts, Natalee Strouse – Girls, Jacob Strausbaugh, Michael Dickinson, Hunter Bras, Dallas Walker, Alyssa McDonald, Collin Peck, Brayden Taylor, Hunter Richardson, Sean Babitt, Trinity Donovan – Girls

2nd Place

Coleman LeClair, Landon Stanley, McKinley Bock – Girls, Carson Cobb, Zack Kemp, Clayton McDonald, Nathan Powell, Sam Henry, Mason Bock, Jaykob Kemp, Avery Powell – Girls, Trevor Michael, Ezekiel Miller

3rd Place

Logan McKay Jr, Gunnar Stanley, Liam Bellinger, Mia Hannevold – Girls, Jessica LeClair – Girls, Daisy Hannevold – Girls, Noah Land

4th Place

Jaxson Ebenezer, Hayden Kumfer, Keagan Stanley, Liam Peck

5th Place

Bentley Elmore

FREESTYLE PLACERS

 1st Place

Jacob Strausbaugh (AND TRIPLE CROWN WINNER!)

Aubree LeClair – Girls,Jaxson Ebenezer,Kevin Michael, Cooper Aragon, Kanin Kumfer (AND TRIPLE CROWN WINNER!)

Landon Stanley (AND TRIPLE CROWN WINNER!)

McKinley Bock – Girls

Hudson Morris (AND TRIPLE CROWN WINNER!)

Titus Watts (AND TRIPLE CROWN WINNER!)

Natalee Strouse – Girls

Michael Dickinson (AND TRIPLE CROWN WINNER!)

Hunter Bras (AND TRIPLE CROWN WINNER!)

Jaykob Kemp,Dallas Walker,Alyssa McDonald – Girls

Hunter Richardson (AND TRIPLE CROWN WINNER!)

Trinity Donovan (AND TRIPLE CROWN WINNER!)

Sean Babitt (AND TRIPLE CROWN WINNER!)

 

2nd Place

Avery Powell – Girls,Aubree LeClair,Lucas Edmunds,Karter Elmore,Elijah Edmunds,Logan McKay Jr,Wyatt St. Onge,Reegan LeClair – Girls,Royce Kean, Peyton Cobb, Hayden Kumfer, Carson Cobb, Clayton McDonald, Rowen Peck – Girls, Sam Henry, Trevor Michael, Collin Peck, Daisy Hannevold – Girls, Ezekiel Miller

3rd Place

Roman Crawford, Zavior McKay, Tate Keller, Brody Brown, Bentley Elmore, Madeline Ries, Gunnar Stanley, Zack Kemp, Liam Bellinger, Nathan Powell, Mason Bock, Mia Hannevold – Girls, Tustin Keller, Brayden Taylor

4th Place

Logan Kumfer, Lincoln Cooley, Amelia Ries, Tracker Keller, Keagan Stanley, Liam Peck, Nicholas Rackley, Taylor Schouweiler

5th Place

Coleman LeClair, Jacob Ries

All American Training Center

Checkout the AATC summer schedule/Website for all the upcoming tournaments, camps and more!!

A Message From Our Coaches

We Welcome All Wrestlers
We are, and have always been, a competition focused club. One of our club goals is to prepare athletes for the opportunity and privilege to compete.  We highly suggest that every athlete participate in competition.  

We Are Competitive
Competition reveals character, lessons learned in life, lessons learned on the mat, and gives athletes insights into their own strengths and weaknesses.

We Are Whalers
Winning and Losing is not a measure of accomplishment. Trying and doing our best is.

 

Board of Directors 2022

Head Coach : Kurt Strausbaugh

Assistant Coach : Peter Dickinson

Pairing Official :  Katherine Ebenezer

President :  Sarah Michael

Vice President : Tanya Dickinson

Secretary :  Robin Richardson

Treasurer : Trenton Peck

Events Coordinator : Andrea Bock

Media Director  : Denali Cobb

Fundraising Coordinator : Lindsey Hannevold

 

Questions? Please contact

Sarah Michael

Phone: (907) 252 - 0892

Check out our new HOME! AATC

Check out our new home, All American Training Center.